Vrt OŠ Žrnovnica najljepši je u primorskom dijelu Hrvatske

Autor: Administrator , 25. 11. 2014.

U  petak, 21. studenog 2014. godine u studiju Bajsić Hrvatske radiotelevizije održala se 20-ta obljetnica  projekta „Najljepši školski vrtovi“ emisije „Slušaj kako Zemlja diše“ pod vodstvom dugogodišnje novinarke Lidije Komes. OŠ Žrnovnica je osvojila prvu nagradu za najljepši školski vrt u primorskom dijelu RH dok se OŠ Petrinja podičila istom titulom, ali za kontinentalni dio Hrvatske.  Svečanosti je prisustvovao i glavni ravnatelj HRT-a Goran Radman

Tako je odlučilo stručno povjerenstvo sastavljeno većinom od članova po struci biologa, agronoma, florista i pejzažnih arhitekata koji su istom kao pojedinci ili dolaze iz Ministarstva zaštite okoliša i prirode, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Projekt podržava  i  Agencija za odgoj i obrazovanje pa je u studiju uz učenike, ravnatelje škola i voditelje uzornih školskih vrtova iz cijele Hrvatske te donatore ovog projekta, bio i ravnatelj Agencije, Vinko Filipović  kao i pomoćnica ministra Sabina Glasovac. Na pozornici HRT-a  u programu   nastupio  je  naš  učenik Josip Peričić iz 7.b razreda, na gitari izveo  je valcer  Adrinita  Juana Buscaglia. Josipov mentor  je poznati glazbeni pedagog Neno Munitić iz Omiša .

Vrt OŠ „Žrnovnica“ veličine je 7 000 m2, većim dijelom  smješten na južnoj strani škole „Žrnovnica“. Pektirao ga je kao i samu školu poznati splitski arhitekt Dinko Kovačić. Koncipiran je u obliku tematskih terasa s mediteranskim bijem, i gredicama sa začinskim biljem. Ravnateljica škole, Matija Šitum, već godinama,  rado prima stručne savijete  oko izbora sadnica od najpoznatije stručnjakinje iz ovih krajeva, prof. Ivne Bućan, koja je ujedno i  članica prosudbenog povjerenstva.

Učitelji, učenici i roditelji sudjeluju u  sadnji, kreiranju njegovog izgleda. Vrijedne  ruke naših spremačica su također  doprinjele   njegovoj ljepoti,  a zadnjih godina ga marljivo uređuje školski domar Željko Petričević uvijek uz naputke ravnateljice Šitum  i  pomoći vrijednih zadrugara iz školske zadruge „Mosorsko zvonce“.

Voditeljica školske zadruge Paula Podrug, prof. biologije

OŠ „Žrnovnice“ - Split