Eko

10 GODINA EKO ŠKOLE

Autor: Administrator , 27. 3. 2015.

Ove školske godine naša škola obnavlja status međunarodne Eko-škole. Kako pripadamo 5 generaciji Eko-škola u RH, vrijedno smo radili i nadamo se da smo ispunili sve potrebne uvjete za stjecanje Zelene zastave i zlatnog statusa. Prošlo je već deset godina otkada smo pristupili tom međunarodnom projektu. Svih ovih godina trudili smo se što bolje i kvalitetnije se educirati na polju ekologije, koje je sveobuhvatno i opsežno. Teme koje smo birali bile su raznolike, zanimljive, poučne ali i zabavne. Prva zajednička tema bila je - voda. Rijeka Žrnovnica uvijek nam je bila i ostala neiscrpna inspiracija za različite projekte.

Tijekom proteklih deset godina učili smo, radili, istraživali, promatrali, fotografirali,kuhali, pjevali i pisali o energiji, otpadu,vodi, prometu, hrani, tradiciji i kulturi našeg mjesta i zavičaja. Svoje radove, pisanu riječ, fotografije, različite projekte i uratke arhivirali smo u eko-albume, prezentirali na različitim svetkovinama i pri obilježavanju prigodnih datuma. Najvidljiviji dio našeg rada je onaj objavljivan na stranicama naše škole i u  medijima. Surađivali smo sa nizom udruga, organizacija, ustanova u našem mjestu, gradu Splitu a i šire. Družili smo se sa splitskim Eko-školama, ali i sa vršnjacima iz Italije i Austrije.

Bili smo marljivi i kreativni pa smo kroz niz  radionica izrađivali predmete od gline, stakla i otpadnih materijala. Različite korisne proizvode učenici su izrađivali  u školskoj zadruzi, te ih prezentirali na smotrama i sajmovima. Brinuli smo se i o našem vrtu, trudili smo se zadovoljiti eko standarde pa smo u njemu zasadili mediteransko bilje. U samom početku uz učenike i učitelje, veliku brigu o njemu vodilo je pomoćno osoblje naše škole a sada su tu brigu preuzeli naši domari. Učiteljice  i učenici naših područnih škola u Gornjem i Donjem Sitnu vrijedno su odrađivali sve planirane eko aktivnosti . Cijeli niz osvojenih nagrada i priznanja govori da je vrijedilo postati eko škola. Hvala svima onima koji su na bilo koji način doprinijeli da naša škola s ponosom može biti prava eko-škola. Naravno ništa ne bi bilo moguće bez potpore naše ravnateljice, vrijednih i kreativnih učitelja, pomoćnog osoblja te naših učenika i njihovih roditelja. Nadam se da smo, tijekom proteklih deset godina, naše učenike potaknuli na stjecanje novih znanja vezanih za ekologiju te ih motivirali za suživot s prirodom.

Mila Labaš, eko-koordinator