Eko

5. lipnja – Svjetski dan zaštite okoliša

Autor: Administrator , 5. 6. 2013.

Naša škola "Žrnovnica" iz Žrnovnice, koja zasluženo nosi naziv EKO ŠKOLA i ove je godine povodom SVJETSKOG DANA ZAŠTITE OKOLIŠA obavila razne ekološke aktivnosti, koje inače čini kroz cijelu godinu: čišćenje i uređenje okoliša, branje kapara, ukrašavanje zidova mozaicima...

U samoj školi djeluje i učenička zadruga "Mosorsko zvonce",koja je dobila ime po endemičnoj vrsti biljke mosorsko zvonce, a raste isključivo na vršnim dijelovima Mosora.

Zadruga je osnovana 2007. godine, djeluje i radi sa tri sekcije:keramička sekcija ,koju vode profesorice Sanda Jelavić i Matija Šitum ( ravnateljica škole), a ekološku i kulinarsku sekciju vodi Dijana Mihanović, koja je ujedno i voditeljica UZ "Mosorsko zvonce".

Keramička sekcija se bavi izradom keramičkih predmeta i uresa od gline (keramike), koji se nakon modeliranja i sušenja peku u keramičkoj peći i boja keramičkim bojama i glazurama.

Ekološka sekcija se bavi izradom eko sapuna na bazi maslinovog ulja, kojeg dobivaju od naših maslina iz školskog eko vrta.

Dio te sekcije je i maslinarstvo u kojoj se učenici brinu o zasađenim maslinama ( branje, obrezivanje, gnojidba).

Učenici ekološke sekcije sudjeluju u sadnji i uređenju školskog vrta, dijelom i uz pomoć našeg meštra od vrtla Željka Petričevića.

Ovih godina zasadili su i stabla žrnovske jabuke, šipka, kapare i začinskog bilja, a izrađuju i ulja od matičnjaka te pripravi nevenove kreme.

Voditeljica ekološke sekcije zajedno sa učenicima sudjelovala je u radu udruge "Žrvanj"iz Žrnovnice, koja je došla na ideju pokretanja projekta zaštite i brendiranja žrnovske jabuke.

Učenici kulinarske sekcije sudjelovali su u izradi jabučnog octa od "žrnovske jabuke", želea od jabuka s ružmarinom i pravili čips od jabuka.

U našoj školi, učenici sudjeluju u izradi ekološke ambalaže i svim predstavljanjima škole.

Sudjelovali su na sajmu"Sasso", a u samoj školi za Božić organizirali su i prodajnu izložbu učeničkih radova.

Njihov je ponos i sudjelovanje u izlaganju, kao i organizaciji 1.žrnovskog sajma, koji će sigurno postati godišnji događaj u našoj školi i Žrnovnici, jer je pobudio veliki interes šire javnosti.

Svakako je za istaknuti, da učenici naše škole "Žrnovnica", sa učiteljima obilježavaju sve važne ekološke datume, tako je bilo i ove godine.U samu akciju uključili su se i mjesni vatrogasci, DVD "Žrnovnica".

Na sam SVJETSKI DAN ZAŠTITE OKOLIŠA, OŠ "Žrnovnica" jedna je od sedam splitskih osnovnih EKO ŠKOLA, koje su zajednički podigle ZELENU zastavu na Marjanu u Splitu.

O aktivnostima same škole može se vidjeti i na nekim od priloženih fotografija, kao i sama vrednota i ljepota okoliša škole i školskog vrta.

Sve fotografije pogledajte OVDJE