« Veljača 2020 »

Ukupno: 462020
SMOKVA, KRALJICA DALMACIJE
Autor: Administrator , 22. 10. 2019.

26. rujna 2019. godine po prvi put u našoj školi učenici 2.a i 2.b razreda (s učiteljicama Mirom Šetka i Marijom Ugrin) upriličili su Smokvin dan.

Kruna je to projekta „Smokva, kraljica Dalmacije“ kojega smo (uz svesrdnu pomoć roditelja naših učenika) počeli provoditi još krajem prošle školske godine.

Želja nam je bila smokvi (toj nepravedno zanemarenoj  hraniteljici dalmatinskih težaka i kraljici zdravlja) vratiti zasluženo mjesto u prehrani učenika, a njih same pokrenuti, izvesti u vrtove, naučiti ih nešto korisno i životno.

Na izvanučioničkoj nastavi proučavali smo i pratili promjene na smokvi kroz različita godišnja doba. U GKMM Knjižnica Žrnovnica imali smo radionicu na temu Smokva hraniteljica.

U integriranom danu rješavali smo „smokvaste zadatke“, čitali „Priče o smokvi“, sastavili knjižicu recepata sa smokvama  i izradili slikovnicu „Kako sušimo smokve“?

Školski pano ukrasili smo smokvinim listovima, likovnim radovima, vjenčićima od smokava i lovorova lišća koje smo sami nanizali.

Kako smokve dozrijevaju ljeti roditelji su s djecom brali i na različite načine pripremili smokve za Smokvin dan (suhe smokve, džemove, smokvenjake, hib, knedle od smokava, kolače…). Učenici su prezentirali svoje delicije i upoznali nas s postupkom njihove izrade.

Cijela škola toga dana „smokvasto“ je mirisala, a đaci i školsko osoblje sladili su se predivnim poslasticama.

Na kraju smo u školskom vrtu zasadili mladu smokvu u nadi da ćemo se za koju godinu sladiti njezinim plodovima i igrati u debelom hladu.

Još jednom veliko hvala svima koji su pomogli da projekt prođe na korist i radost naših učenika.

FOTOGALERIJA

Priloženi dokumenti: