Otvaranje izložbe Velo misto mali svit

Autor: Martina Lovrić, 12. 10. 2023.

Prvi u nizu događaja koji najavljuje otvaranje Smojina spomenika na Matejuški zakazan za 21. listopada je izložba "Velo misto mali svit" otvorena u Državnom arhivu u Splitu, u tvrđavi Gripe. Cilj izložbe je podsjetiti sve one koji su gledali seriju "Velo misto" na scene, likove i vremena od 1910. do 1948., a osnovni smisao je "dobacit balun Vlajima", odnosno zaintrigirati mlade, približiti im Smojinu besidu i sve ono što nosi naš Mediteran.

Zanimljiva izložba čije su otvorenje scenskim nastupom obogatili učenici naše škole, članovi dramske družine "Perunsi", tumačeći najpoznatije likove iz "Velog mista" u poznatom omnibusu "Sličice iz velog mista" prezentira brojne fotografije, artefakte, originalne scenografske crteže, sjećanja živućih glumaca, a podsjeća i na poznate lokalitete iz serije kao što su Voćni trg s Meštrovom brijačnicom, Pjacu, rivu s Bajamontušom (fontanom), kalete Velog Varoša... Zasebno tematsko mjesto pripada povijesti Hajduka jer je zahvaljujući Smoji NK Hajduk jedini klub na svijetu koji ima svoju televizijsku seriju.

Još jednom zahvale našim mladim glumcima: Katarina Barišić (meštar, svitlost), Ani Moškatelo (Mare Mulica), Marija Roguljić (Joskan), Nika Stipanović (radnik, urar, Duje Kaliterna), Marcela Mhanović (žena s prozora, profešur), Dolores Šeputić (Pegula, mušterija), Roza Sapunar (Ferata), Duje Rubić (načelnik), Iva Mihanović (Ane Solinka), Cvita Amižić (Pokisli, radnik), Luka Sinovčić (Papundek, dječak), Luka Ivan Lončar (Tonči, dječak), Marta Lončar (Mate), Hana Ercegović (pazaruša, žena s prozora).